Ako (ne)komunikovať so štátom

Autor: Patrik Zimáni | 16.10.2016 o 6:09 | Karma článku: 7,04 | Prečítané:  213x

Dva úrady, každý iné pravidlá, pritom jeden štát. O pár mesiacov majú byť schránky povinné pre podnikateľov.

Píše sa rok 1968. Pre mnohých znamená zlom a zmenu v ich životoch. Pre mňa začiatok. Mama odniesla na úrad môj rodný list, vypísala nejaké tlačivá a začala dostavať detské prídavky. O ostatné sa postaral štát. 

 

V roku 1994 som sa stal otcom ja. Radosť zo syna nemohla zatieniť ani návštevu úradu, nahlásenie syna účtovnícke, zdravotnej poisťovni, a znovu tlačivo na prídavky pre deti. 

 

Pred dvomi rokmi som sa potešil, keď som dostal nový občiansky preukaz s čipom a čítačkou, aby som mohol komunikovať s úradmi elektronicky. Štát do systému zainvestoval nemalé prostriedky, tak som si (naivne) myslel, že odteraz vybavím všetko z domu, pár kliknutiami na tablete. 

 

Myslím, že som celkom zdatný používateľ výpočtovej techniky, ale mýlil som sa :(. Stránka Slovensko.sk pripravila veľa záludností. Už len inštalovanie čítačky, predpotopné užívateľské prostredie dátovej schránky... neviem si predstavit, ako to zvládne obyčajný človek, ktorý si dokáže prečítať mail a pozrieť zopár článkov na internete. 

 

Keď sa dostanete cez inštaláciu a nastavenia (informačný leták k čítačke bol pred dvomi rokmi  starý a informácie v ňom neaktuálne), hlboko sa nadýchnite. Myslíte si, že máte vyhraté. Čiastočne. Ak potrebuje nájsť tlačivo, väčšinou máte smolu. Pri hľadaní stránka ponúkne množstvo starých článkov, ale minimum dokumentov. Len pár úradov s občanmi komunikuje. Lenže na čo mi je Úrad pre jadrový dozor, keď potrebujem rodinné prídavky??? 

 

Chcete napríklad zmeniť svoje číslo účtu na prídavky, dôchodok, nemocenskú, materskú? Po naivnej predstave, že po prihlásení do svojej schránky (toto je naštastie jednoduché a rýchle), zmením alebo nastavím svoje osobné údaje,  čaká ma studená sprcha... Na UPSVaR stačí zájsť osobne, vypísať tlačivo alebo napísať jednoduchú žiadosť a poslať poštou. Sociálna poisťovňa vás však donúti s ich tlačovom ešte navštíviť banku, ktorá tlačivo potvrdí a až následne akceptuje zmenu. 

 

Ak ste sa dostali až sem,  skúste zaplatiť nejaký správny poplatok prostredníctvom portálu... kým sa dostanete k informácii, kde a koľko zaplatiť,  stratíte viac času a nervov, ako keby ste išli na úrad osobne. Pritom  obyčajný internetový obchod to hravo zvládne za pár sekúnd. 

 

Dva úrady, každý iné pravidlá, pritom jeden štát. O pár mesiacov majú byť schránky povinné pre podnikateľov. Škoda len, že služby k nim dostupné sú prevažne užívateľsky komplikované a nepružné. Snáď v budúcnosti...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?