Minimálna mzda

Autor: Patrik Zimáni | 18.10.2016 o 16:48 | Karma článku: 3,87 | Prečítané:  293x

Nástroj na ochranu slabozarábajúcich zamestnancov, záruka toho, že za svoju prácu dostanú štátom zaručenú mzdu. ALE...

Je správne, že si každý, kto pracuje môže byť istý, že zarobí určitú mzdu? Štát, spolu so sociálnymi partnermi vyrokovali na rok 2017 jej zvýšenie tejto mzdy o cca 30€. 

Je veľmi zaujímavé sledovať zvyšovanie tejto mzdy. Vláda sa chváli, že ju za svoje pôsobenie zdvihla o 100€. Na tom by nebolo na prvý pohľad nič zlé, ba práve naopak. Ale iba na prvý pohľad. Aj na tú minimálnu mzdu si totiž musia zamestnanci zarobiť. V čase, keď ceny tovarov a služieb klesajú (deflácia) podľa oficiálnych štatistík už druhý rok je zvýšovanie mzdy absolútne kontraproduktívne. 

Ak je totiž bežný podnikateľ denne konfrontovaný zvyšujúcimi sa nákladmi (energie, dane, poplatky, mzdy, pracovná zdravotná služba a mnoho iných) a na strane druhej v stále silnejšej konkurencii a klesaní cien sa mu znižuje priestor na tvorbu zisku - o investovaní ani nehovorím, nemá priestor na umelé zvýšenie miezd nadiktované štátom. Na druhej strane musí vytvárať podmienky, aby boli jeho zamestnanci spokojní, pretože v opačnom prípade pre zamestnávateľa pracovať nebudú. Každý zamestnávateľ sa snaží, aby mohol investovať do firmy a zamestnancov a tvoriť zisk. To je podstata podnikania. 

Máloktorý zamestnanec však vie, že pred pár dňami schválená minimálna mzda vo výške 435€ (čo je rekordné zvýšenie v histórii SR!) má ďalšie ALE. Tým ale je jej koeficient.

Počuli ste v súvislosti s minimálnou mzdou v médiách o koeficientoch? Ja nie...

Mzda v tejto (základnej) sume je iba pre pracovníka, ktorý vykonáva rutinné, manuálne činnosti. Ak zamestnanec vykonáva tvorivú a samostatnú činnosť, sú v Zákonníku práce koeficienty. A tak sa mzda ľahko dostane 613, alebo 696€ ... 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?