Platím dane, čo mám za ne?

Autor: Patrik Zimáni | 13.12.2016 o 0:12 | Karma článku: 5,01 | Prečítané:  160x

Žijem v druhom najväčšom meste na Slovensku. Platím dane tak, ako všetci z nás. Otázkou je, čo za ne dostávam?

Ako príklad si vyberiem pár daní a poplatkov, ktoré nie sú naviazané na mzdu. 

Každý, kto niečo vlastní je štátom potrestaný viac krát. Prvý krát, keď dostane akýkoľvek príjem. Zaplatí z neho daň . Potom si napríklad kúpite byt, prípadne dom. Tu je už správca dane obozretnejší a nechce od vás daň hneď. Stačí mu ju dávkovať pre vás pravidelne. Začnete platiť daň z nehnuteľnosti. Pravidelne, každý rok bez prestávky. 

Na rozdiel od dane z príjmu, kde ju platíme každý nezávisle od toho, či žijeme v Bratislave, alebo v Kráľovskom Chlmci, tieto dane a poplatky za líšia. Záleží len od vôle vašich mestských či obecných poslancov. V Košiciach zaplatíte za trojizbový 60 m2 byt podľa lokality od 19,92 € do 23,88 €, v Liptovskom Hrádku za taký istý byt len 9,00 €. Tu by som rozdiel ešte snáď chápal, veď aj ceny nehnuteľností sú rôzne podľa lokality.

Podobne je to pri dani za komunálny odpad. Košice si zoberú od svojich občanov 31,35 € za osobu a rok v oproti 15,98 € v prospech Liptovského Hrádku. Tu už to logiku nemá, lebo človek by predpokladal, že v malom meste je réžia ( odvoz odpadu, technika, skladovanie na skládke, administratíva) músí byť vyššia ako v Košiciach pri oveľa väčšom počte obyvateľstve. Je to, žiaľ, naopak.

Zaujímavý je aj rozdiel výšky dane za psa. Kým v Košiciach stojí pes v byte 40 €, o pár metrov ďalej v dome už len 10 € a v spomínanom meste na Liptove zaplatíte len 34 €, v rodinnom dome 20,40 €. Stačí však zaregistrovať psíka na dedine pár km od Košíc a jeho cena klesne na 8,50 € čo využívajú mnohí obyvatelia mesta, aby svojho psíka prihlásili na dedine u známych či rodiny. Za tento poplatok nedostanete nič. Aspoň teda v 90% obcí. Ale aby som bol spravodlivý, môžem si na mestskú časť vyzdvihnúť mikroténové vrecúška na exkrementy. Za pár centov.

Prečo asi? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?