Pokojné Vianoce

Autor: Patrik Zimáni | 9.12.2016 o 8:00 | (upravené 27.12.2016 o 11:53) Karma článku: 4,78 | Prečítané:  138x

Chvíle zastavenia, pokoja. Snažíme sa na pár dní zastaviť sa, stretnúť najbližších. Potom sa všetko vráti do starých koľají...

Trojizbový byt na sídlisku. Stôl prehnutý od naložené jedla, vôňa koláčov, rezňov, ihličia... Vianoce. Z CD-čka, čo dostala v obchode za nákup sa valia koledy.

Pod stromčekom čakajú zabalené darčeky. Mixér pre mamu, krovinorez pre otca, nový televízor pre oboch rodičov. Prišli kuriérom pred týždňom. Mladšia dcéra nakupuje vždy všetko cez internet. Ako darček dostala k mixéru parfém, aspoň bude mať zadarmo niečo pre brata. Aj tak ju to všetko už stálo veľa. A to ešte musí upiecť koláč, sľúbila to mame.. 

Rodičov má na dôchodku a celý rok strávia na záhrade, avšak zimu prídu prežiť na sídlisko, lebo v chatke sa bývať v zime nedá. Aspoň má Inga kľud, stačí jej ísť na záhradu raz za mesiac, ale deťom sa tam páči. Pre ňu je to otrava. 

To isté sídlisko, bytovka, poschodie... byt oproti. Marián s Evou nemali šťastie. Eva má už 15 rokov invalidný dôchodok a z Mariánovej penzie tiež na Seychely nepôjdu. Na starej kuchynskej linke je nakrájaný domáci makovník a starší manželia pomaly dokončievajú šalát, na vyprážanie čakajú dva kúsky ryby.

Stromček nemajú, kúpili si iba vianočnú ružu, z tej sa budú tešiť dlhšie... Pri nej je balíček s krásnou červenou mašľou a v ňom šál pre Mariána, vedľa sú zabalené Evine pletené rukavice. Marián nikdy nechápal, ako to môže Eva tak pekne zabaliť, jeho darček bol vždy neforemne ťarbavý, akokoľvek sa snažil.

Sadli si k stolu spolu, iba dvaja. Dcéra Lucia im poslali SMS z Linzu, kde už 5 rokov opatruje staršieho pána. Doma prácu nenašla. 

Blíži sa čas Vianoc s ním spojené tradície, stretnutia. Nezabúdajme rodičov a svojich blízkych. Darčeky (ani tie najdrahšie) im spoločnosť a spolupatričnosť nenahradia. Najväčší darček sa totiž kúpiť nedá - nie je na predaj. Je ním pokoj, dobré vzťahy a láska.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?