My sme les IV - kompromis

Autor: Patrik Zimáni | 10.9.2019 o 21:06 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  600x

Lesníci a vlastníci sa bránia, ochranári podporovaní silnou verejnou mienkou sú na koni. Mnoho reakcií, pohľadov, názorov... Väčšina na sociálnych sieťach.

Dostal som po poslednom blogu My sme les? Časť tretia - ŠL TANAP otázky typu - koľko mi zaplatili lesníci za taký blog, že som si užil chatu zadarmo a mal pekný víkend s manželkou v Belianskych Tatrách, prečo som sa nestretol s ochranármi.

Nuž áno, užili sme si krásnu prírodu a mnoho sa dozvedeli. Dozvedeli sa od tých, ktorí lesu venujú nielen pracovnú dobu, ale i svoj voľný čas a súkromie. Áno, ubytovanie sme mali v chate zadarmo. Aj s ochranármi by som sa rád stretol osobne a nájdem si čas, lenže pozvali ma lesníci, ochranári žiaľ nie.

Avšak blog ma nežíví, nikto ma neplatí, žiadny profit z neho nemám, okrem búrlivej diskusie na blogu a na mojom profile  alebo v skupine Zachráňme stromy na Facebooku, prípadne v iných skupinách, venujúcich sa téme lesov a ochrane prírody.

Je smutné, ak ľudia dokážu len atakovať, napádať. Je smutné, že závidia a ani nevedia čo, len si domýšľajú. Je to však zrejme daň za to, že mám svoj názor, ktorý si nenechám len pre seba.

Dostala sa ku mne informácia o ťažbe v Dobšinej, kde vyrúbali krásny les, teraz tam je plno pňov a niekto sa určite nabalil. Neviem, možno áno, možno nie. Zistil som si presnú lokalitu, napísal vlastníkovi lesa a na druhý deň som mal mailovú odpoveď od pána riaditeľa. Stromy boli napadnuté lykožrútom a vyťažené vo výmere 0,3 ha, plocha hneď zalesnená a Mestské lesy vybudovali so súhlasom NP Slovenský raj v tomto priestore náučný chodník. Ľudia, ktorí mi informáciu o ťažbe poskytli jej neverili. Nuž, majú na to právo.

Každý z nás má právo na svoj názor, nie každý však má pravdu a hlavne vedomosti na posúdenie skutočnosti. Sme však už takí, že sme experti od hokeja, cez potraviny až po les. LENŽE. 

A práve to LENŽE je dôležité - v skutočnosti nie je každý je odborník na všetko. Každý je dobrý v niečom, ved je to normálne a ľudské. Géniov je málo /ak nerátam Facebook :) /... Preto som presvedčený o tom, že na rozdiel od komentovania by sme sa mali PÝTAŤ, POČÚVAŤ a UČIT sa. 

Pýtať sa a komunikovať s odborníkmi  - lesníkmi,ochranármi, urbárnikmi, vlastníkmi lesa, zoológmi, botanikmi.... Bez emócii, s faktami.

Počúvať ich profesionálne vedomosti a skladať si mozaiku, až pomocou nej si na problematiku /nielen/ lesa tvoriť svoje názory, nedať na krikľúňov a hejterov, ignorovať hoaxy.

Učiť sa prostredníctvom komunikácie s odborníkmi, relevantných článkov od tých, ktorým na lese záleží a ich cieľom nie je len politická stolička. 

Treba hľadať kompromisy a riešenia vhodné nielen pre tetrova /sorry My sme les/, ale pre nás všetkých, pre zvieratá, rastliny, vodu, človeka. Otázka nestojí na nadradenosti ochranárov po prípadnom prijatí nového Zákona o ochrane prírody a krajiny, ale na spolupráci a dohode všetkých zúčastnených strán po vyjasnení si v odbornej diskusii. 

Predsa všetkým rozumným ľuďom ide o zdravý les a prírodu. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Druhý blackout nebude

Našťastie už vieme, že premiér len klame a blúzni.


Už ste čítali?